pałac - Schloß Märzdorf

     Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wiek w Radziechowie istniał pałac. Obecnie znajduje się w ruinie. Zachowały się jedynie sklepienia piwnic pałacowych.

Pałac został wzniesiony najprawdopodobniej w XVI wieku, na co miał wskazywać zachowany jeszcze w początkach lat 70-tych XX wieku portal i elementy architektoniczne. Prawdopodobnie zbudowany był z kamienia i pierwotnie otoczony był fosą. Możemy się domyślać, że być może powstał na miejscu wcześniejszej siedziby szlacheckiej, związanej zapewne z siedzibą Stewitzów, średniowiecznych panów Radziechowa, gdyż do tej pory nie odkryto w najbliższej okolicy archeologicznych pozostałości dworu średniowiecznego. Dobra radziechowskie miały wielu właścicieli. 

roku 1861 nabył je Richard Brüstlein. On, na starych fundamentach, wybudował piękny pałac wg projektu architekta Olivera Pavelta i stworzył wspaniały park. W takiej postaci został utrwalony zarówno w dokumentacji dostępnej online oraz na wielu pocztówkach. W 1891 r. swoje dobra sprzedał architektowi z Berlina Adalbertowi Wincklerowi. W 1892 r. nabył je Julius Schwabach, bogaty bankier z Berlina, w 1894 r. przekazał je swojemu starszemu synowi Ernstowi Schwabachowi, który wzbogacił wnętrza dziełami sztuki gromadzonymi z całego świata. W 1908 r. majątek odziedziczył syn Ernsta, Erik Ernst Schwabach, który w wieku 17 lat stał się bardzo bogaty. Do czasu wielkiego kryzysu Schloß Märzdorf było miejscem, w którym gościnę znajdowali znani artyści, gdzie odbywały się spotkania towarzyskie elit Berlina, gdzie urządzano polowania, festyny itp. Wszystko za sprawą gospodarza, pisarza, tłumacza poezji francuskiej, wydawcy, patrona artystów, fundatora wielu przedsięwzięć. W roku 1930 E.E.Schwabach zmuszony był do wyprzedaży ruchomego majątku w berlińskim domu aukcyjnym. Pałac stał się własnością państwa, ziemia przeszła w ręce śląskiego kolektywu rolniczego, rozdzielono ją na 42 osady.

W 1932 roku urzządzono w pałacu obóz pracy, aby zapewnić regularność prac w majatku.1 sierpnia 1933 r. naziści, po dojściu do władzy, przemianowali go w obóz w służbie na rzecz Rzeszy. Pracowli w nim młodzi ludzie z okolicznych wsi przy wyrębie lasu i melioracji terenu. Foto poniżej z 1935 r. ze zbiorów Piotra Kaziuka.

 

                                         

W 1937 roku pałac został wysadzony, ponieważ " nie znaleziono dla niego zastosowania"

                             

Ostatnie aktualności

03-04-2013

Wsparcie

Zwracamy się z prośbą do wszystkich naszych przyjaciół i sympatyków o finansowe wspieranie naszej działalności, która służyć będzie wyłącznie do realizacji celów statutowych.

Przydatne linki

Szybki kontakt

+48 693 219 523

Liczba odwiedzin: 117161

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona internetowa utworzona w ramach projektu pt.: „Legnicko-Głogowskie Centrum Przedsiębiorczości Społecznej”.

człowiek - najlepsza inwestycja